Results

Royalty 4D Barrel Jackpot – July 25, 2018

JRs 12 & UNDER

1D 1st – Jaida Woody 19.003; 2nd – Teryn McWhirter 19.239

2D 1st – Peyton Gibbons 19.631; 2nd – Shylene Drumm 19.902

3D 1st – Taylor Armenta 20.635; 2nd – Taylor Armenta 20.650

4D 1st – Sydney Triplett 22.286; 2nd – Danley Triplett 26.302

JRs 13 – 17

1D 1st – Davi Bowring 18.020

2D 1st – Cortni Cox 18.794

3D 1st – Weslynn Reno 18.998; 2nd – Karrington Castro 19.013

4D 1st – Lankin Hoover 20.059; 2nd – Kaylie Guse 20.424

OPEN

1D 1st – Sadie Smith 17.750; 2nd – Kate Brofft 17.765; 3rd – Jordan Bassett 17.874

2D 1st – Meygan McMillan 18.314; 2nd – Codi Reed 18.319; 3rd – Holly Timmerman 18.354 (C/O)

3D 1st – Maddie Story 18.935; 2nd – Weslynn Reno 19.021; 3rd – Taylor Edwards 19.115

4D 1st – Kaynet Rathjen 19.984; 2nd – Michelle Williams 20.012; 3rd – Briana Gonzales 20.333

4th ANNUAL PHIL BREVIK / MELVIN HAGA MEMORIAL TR JACKPOT

Fast Time

1st Justin Price / Garrett Busby – 5.85; 2nd Michael Calmelat / Anthony Calmelat – 5.97

1st (35.20 on 5) Ryan Vanlandingham / Dan Whitworth $4300/man

2nd (36.79 on 5) Jake Barnes / Kory Bramwell $2900/man

3rd (36.90 on 5) Kade Sherwood / Dan Whitworth $2300/man

4th (37.98 on 5) Darin Simpson / Daylan Frost $1700/man

5th ( 38.93 on 5) Darin Simpson / Wade Masters $1400/man

6th (39.32 on 5) Lydia Coe / Garrett Busby $1250/man

7th (39.33 on 5) Ricky Rathjen / Bodie Hine $900/man

8th (42.95 on 5) Chance Hine / Brian Sullivan $600/man

       

Ryan Vanlandingham, Teresa Brevik, Calvin Brevik, Dan Whitworth

Teresa Brevik, Kory Bramwell, Jake Barnes, Calvin Brevik

THANKS FROM THE BREVIK FAMILY AND THE HAGA FAMILY TO EVERYONE WHO CAME AND SHARED YOUR DAY WITH US AND REMEMBERED PHIL AND MELVIN – SEE YOU ALL NEXT YEAR!!!!!

Junior Barrels 12&U

1st – Taylor Armenta 16.721; 2nd – Taylor Armenta 16.856; 3rd – Teryn McWhirter 16.904; 4th – Cylee Jo Roberts 17.487; 5th – Lexi Buller 17,587; 6th – Tyler Workman 17.818

Junior Barrels 13 – 17

1st – Tona Baker 16.230; 2nd – Carleigh Davis 16.442; 3rd – Tona Davis 16.571; 4th – Allora Leonard 16.601

Local Team Roping

Friday 7pm – 1st) Karley Pollock / Calvin Brevik 16.49; 2nd) Caitlynn Parmenter / Ricky McIntyre 29.86

Saturday 7pm – 1st) Travis Taylor / Trent Taylor 8.15; 2nd) Ross Gosney / Ellis Yates 14.00

Sunday 1pm – Top Teams Back

1st) Ross Gosney / Ellis Yates; 2nd) Karley Pollock / Bodie Hine 8.00; 3rd) Travis Taylor / Trent Taylor 8.3

 

83RD ANNUAL Durango Fiesta Days / DSNG Railroad Parade

Best Marching Band/Musical Entry – Durango Fire and Rescue

Best Motorized Entry – The Tin Lizzies

Best Horse/Mule/Donkey Entry – The DOA Mini Donkeys

Judge’s Choice – La Plata County Fair Royalty

Best Themed – ‘Come Together – Reflect – Look Ahead’ – 2018 Royalty Contestants

Best Kids – Basin HS ‘Pooper Scoopers’

 

Thanks everyone – we had another GREAT year. Have a wonderful rest of the year – stay well, travel safe and we will see you all again next year!!!!

 

 

 

 

 

 

 

Recent Posts